Dialog Social për Drejtësi Sociale – Bisede

Nga QPA

April 10, 2020

Në vazhden e aktiviteteve të projektit ‘Dialog Social për Drejtësi Sociale’ është zhvilluar video intervistë me z.Valon Leci, Ushtues Detyre i Kryeinspektorit të Punes.

Sipas z.Leci aktualisht Inspektorati i Punes është duke operuar me 33 inspektorë në terren, duke përfshirë kryeinspektorin dhe stafin administrativ. Një pjesë e inspektorëve të Punes janë derguar në pushim për shkak të moshes dhe problemeve shëndetësore.
Nga data 15 mars deri në 2 prill Inspektorati i Punes ka realizuar mbi 1mijë inspektime në sektoret të cilët janë aktiv: markete, kompani të ndërtimit, farmaci, furra të bukëve, koorporata energjetike e kosoves-KEK, Feronikeli, Kompania për shpërndarje të energjisë elektrike-KEDS etj.


Gjatë kësaj përiushe Inspektorati i Punes ka pranuar rreth 2 mijë ankësa të cilat kanë të bëjnë me: pushim i dhunshëm, paralajmërim për ndërprejrje të pagës, shkëputje të njëanshme të marrëdhëniës së punës, mungesë të paisjeve profesionale mbrojtëse (dorëza, maska, dezinfektues), mos aplikim i distancës gjatë transportit kolektiv të punëtorëve.


Mëgjithëse Inspektorai Punes është përgjegjës për mbikqyrjën e zbatimit të legjislacionit nga marrëdhënia e punës dhe siguria dhe shëndetit në punë, edhe ky institucion përballet me mungesë të furnizimit më paisje personale mbrojtëse. Furnizimi i parë me paisje përsonale mbrojtëse është bërë me 31 mars, me 180 maska për një pëdorim, 400 palë dorëza dhe 5 liter alkool. 

#RriNShpi

 

Ky aktivitet është pjesë e projektit ‘Dialog Social për Drejtësi Sociale’ inancohet nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme dhe mbështetet nga Qeveria Suedeze

Donec sollicitudin molestie malesuada. Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula

Cras ultricies ligula sed magna dictum porta. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed, convallis at tellus. Donec sollicitudin molestie malesuada. Mauris blandit aliquet elit, eget tincidunt nibh pulvinar a. Pellentesque in ipsum id orci porta dapibus. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Vestibulum ac diam sit ame

Artikuj Te Ngjashem

THIRRJE PUBLIKE PËR PRAKTIKANTË/E NË INSPEKTORATIN E PUNËS

THIRRJE PUBLIKE PËR PRAKTIKANTË/E NË INSPEKTORATIN E PUNËS

Qendra për Politika dhe Avokim (QPA), shpall thirrje të hapur për aplikim për pozitën praktikant/e me pagesë të angazhuar në Inspektoratin e Punës. QPA është në kërkim të një praktikanti/eje i/e cili/a është në vitin e fundit në nivelin Bachelor ose student/e në...

THIRRJE E HAPUR PËR INDIVID/KOMPANI TË INTERESUAR/A

THIRRJE E HAPUR PËR INDIVID/KOMPANI TË INTERESUAR/A

Qendra për Politika dhe Avokim (QPA) në mars të vitit 2022 ka filluar implementimin e projektit “Përtej  punësimit” përmes HumanRightivism që mbështetet nga Ambasada Suedeze në Kosovë nëpërmjet Community Development Fund - CDF. Objektivi kyç i projektit është të...

Stay Up to Date With The Latest News & Updates

Access Premium Content

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque

Join Our Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque

Follow Us

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque